WEB TASARIM

Web Tasarımlarınız İçin Yazı Tipi Seçmek

Ekleyen AHMET AKKÜP

İnternet ve web siteleri artık eskisi gibi değil!Aynı zamanda doğru bir önerme bu. Zira eskiden tasarım yaparken yaşanılan sıkıntıların, kısıtlamaların bir çoğunu aşmış bulunmaktayız...

Web Tasarımlarınız İçin Yazı Tipi Seçmek


Bu sıkıntılardan en büyüğü tipografik olanlardı. Web safe dediğimiz sadece kullanıcıların sistemlerinde yer alan fontlar bizim de tasarımlarımız da kullanmak zorunda olduğumuz fontlar olarak hayal dünyamızı daraltmaktaydı. Artık yeni teknolojiler sayesinde bu kısıtlardan kurtulduğumuza göre, arayüz tasarımı yaparken seçeceğimiz yazı tiplerini belirlerken dikkat etmeniz gereken 5 ayrıntıya birlikte göz atabiliriz.

1- YAZI TİPİNİN OKUNABİLİRLİĞİ

Tasarımlarınızda kullandığınız fontların öncelikle iyi derecede okunabilir olması gerekmekte. Yazılar okunmadığı için kimsenin tasarladığınız siteyi terk etmesini istemezseniz.

2- YAZI TİPİ BOYUTU

Doğru boyut en az okunabilirlik kadar önemli seçimlerden biridir. Başlıkların normal metinden daha büyük olması gerektiğini de untumayın.

3- DİĞER FONTLAR İLE UYUMU

Eğer tasarımınızda birden fazla font kullanıyorsanız, bu yazı tiplerinin de birbiri ile uyumlu olması gerekir. Eğer başlıklarınız serifli (Tırnaklı) ise metin tipinizin serifsiz olması beklenir. Arayüz tasarımlarında genel olarak bir ancak gerekli durumlarda iki fonttan fazlasının kullanılması tavsiye olmaz. Ancak bu durumda birbiriyle uyumlu fontları iyi ayarlamanız gerek.

4- KULLANILACAK FONT STİLİ

Fontu nasıl kullanacağınız ile ilgili, italik, kalın, düz, ince gibi bir çok seçenek arasından tasarımınız için doğru olanı seçip uygulamanız gerekli. Elbette basitlik ve sadelik kuralından yola çıkacak olursak düz ve nispeten ince yazı tipleri daha kolay okunabileceğinden tercih edilebilir. Öte yandan bir çok araştırmaya göre en kolay okunabilen metinlerin açık zemin üzerine basılmış koyu yazılardır.

5- GENEL ARAYÜZ TASARIMI

Seçtiğiniz yazı tiplerinizin yaptığınız arayüz tasarımı ile genel olarak uyumlu olması gerekiyor. Birbirinden bağımsız, tasarımınızla uyumsuz yazı tipleri genel görsel bütünlüğü de olumsuz etkileyecektir. Örneğin eski zamanlara ait retro temalı bir site tasarlıyorsanız, üzerinde kullandığınız fontların modern çizgilere sahip olması yaptığınız tasarımın bütünlüğünü bozabilir, hatta anlamını yitirmesine sebep olabilir.

FACEBOOK İLE YORUMLA

YUKARI