WEB TASARIM

Infinite Scrolling Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ekleyen AHMET AKKÜP

Son dönemlerin önemli tasarım trendlerinden biri olan Infinite scrolling (Sonsuza dek aşağı kayan sayfalar) tekniği getirdiği görsel keyif ve deneyim ile birlikte yaşattığı uygunsuz web deneyimi sorunlara da yol açabiliyor.

Infinite Scrolling Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Bu uzun kaydırmalı siteleri tasarlarken nelere dikkat etmeli, bu tip sitelerin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

AVANTAJLARI:

Tam Ekran Keyfi: Aşağı doğru akan bir web sitesinde menü kullansanız bile bu muhtemelen tepeye yapışkan türde olacağı için içerikleri tasarımcıya tam ekranda sunma, kullanıcıya da daha keyifli bir sörf imkanı sağlar.

Mobil Dostu: Akıllı telefonların tarayıcılarında daha uzun ve kesintisiz bir sörf deneyimi sunar. Dokunma odaklıdır. Bir sitenin içeriğini sadece parmağınızla dilediğiniz kadar aşağı sürükleyerek, ya da yukarı doğru geri çıkarak tüketebilirsiniz.

Sempatik: Bu tip tasarımlar görsel yoğunluk içerdiğinden kullanıcılar tarafından daha sempatik bulunur ve daha keyifli tüketilir.

Hız, Merak, Görsellik: Daha hızlı bir tarama deneyimi yaşatır. İyi kurgulanmış bir sitede aşağı doğru ilerledikçe kullanıcıda merak algısı oluşturur, geniş alanlarda büyük görsel kullanımına müsait olduğundan tasarımcıların daha yaratıcı işler çıkarması için fırsat oluşturur.

DEZAVANTAJLARI:

Performans Sorunları: Aşağı doğru uzayan yoğun görsel, video benzeri içeriğie sahip sayfalar, yetersiz cihazlar ve kimi tabletlerde tarayıcı performans sorunlarına sebep olarak çökmesine neden olabilirler.

Limitli İçerik: Sahip olduğu düzen gereği tasarımlarınıza sadece bu sayfalara uygun içerik ve elemanları ekleyebilirsiniz. Farklı türden bir içerik ya da etkileşim oluşturma şansınız çok da fazla değildir.

E -Ticaret Düşmanı: E-Ticaret sitelerinde bu tarz sayfa yapılarını kullanmak adeta intihar olabilir. Kullanıcının kontrol edemediği bir çok unsura sahip olan Infinite Scrolling sayfalarda kaybolması çok olasıdır.

Footer, Pagination ve Bookmark’a veda!: Özellikle bir çeşit listeleme sayfası için Infinite Scrolling kullanıyorsanız sitenizin alt kısında yer alan footer’a veda etmenizin zamanı geldi demektir. Tüm içeriği tek sayfada sunarken sayfa numaralama (pagination) da kullanmak mümkün olmayacağından kullanıcı tarafında kafaları iyice karıştırabilir. 2. sayfadan 20. sayfaya geçmek tek bir tıkla değil uzun kaydırmalar ile mümkün hale gelir. Öte yandan içinde bulunduğunuz sayfa aslında tek başına tüm bir site olduğu için sık kullanılanlara ekleyecek bir içerik bulamazsınız. Bookmark etmek istediğiniz sayfa zaten tek bir sitedir çoğu zaman.

Tarayıcı Uyumu: Farklı cihazlarda farklı sonuçlar almak olasıdır. Unutmayın artık sadece bilgisayar, tablet ve cep telefonlarından girilmiyor internete. Oyun konsolları, akıllı tvler ve medya oynatıcıların bile kendi tarayıcıları var.

Kaybolma Hissi: Uzun kaydırmalar sonrası kullanıcının sayfanın, sitenin veya içeriğin neresinde olduğu hissini kaybedebilir. Başa ya da sona gidemediği veya gidemeyeceğini hissetiği an kullanıcı siteden kaçabilir.

Sonuç itibari ile kabul etmek gerek ki Infinite Scrolling teknolojisi ile gayet keyifli ve yaratıcı tasarımlar üretmek mümkün. Ancak kulanıcı tarafında yaratacağı olumsuz sonuçları da göz önüne almak gerek. Daha kısa boyutlu içerikler için bu tip sayfa yapıları kullanmak daha mantıklı duruyor. Örneğin, ajans, etkinlik ve özel bilgi sayfaları gibi. Portal, alışveriş siteleri gibi içeriklere sahip oluşumlar için bu yöntem biraz tehlikeli olabilir.

FACEBOOK İLE YORUMLA

YUKARI