WEB TASARIM

Günümüz Web Tasarım ile İlgili 5 Önemli Öngörü

Ekleyen AHMET AKKÜP

Web ve grafik tasarım endüstrisi günden güne hızlı bir şekilde gelişmektedir. Fakat her sene, kullanıcılara ve tasarımcılara eşsiz sürpriz yapmaktadır. Biz ise tasarımlarda daha az karmaşıklığı ve daha fazla entelektüelliği ön planda tutan web tasarım trendlerini ön görmeye çalıştık.

Günümüz Web Tasarım ile İlgili 5 Önemli Öngörü


Son yıllarda trend olan ve ortalardan yok olan bir çok web tasarım ünitelerini araştırsak da, gelecekte tasarım endüstrisinin birer elemanı olacak web tasarım trendleri hakkında da tahmin yürütebilmekteyiz.

İşte gelecek hakkındaki tahminlerimiz:

FLAT TASARIM DÖNÜŞÜMÜ

Şirketlerin kullanıcının ilgisini çekmek için logo ve icon aradığı günler çok geride kaldı. İnsanlar elde taşınabilir cihazlar kullandıkça, tasarımcılar bu cihazlarda hızlı ve sorunsuz şekilde görünecek tasarım elementlerini inşa etme üzerine yoğunlaşmaktadırlar. Bu yüzden flat tasarımlar, web site tasarımında çok önemli bir unsur iken, genel olarak tasarım endüstrisinde biraz durgun bir grafik çizmektedir. Her geçen yılla birlikte kullanıcılar, flat tasarımından çok daha fazla şeyler beklemeye başlamayacaktır. Flat tasarımdaki sabit ilerleyiş, katmanlı tasarımların geleceğe daha uygun şekilde inşa edilmesi anlamına gelmektedir. Fakat, flat tasarım bu konunun ilk basamağıdır ve şöylece bir kenarda durması gerekmektedir.

RESPONSIVE TASARIM DÖNEMİ

2015 yılında, mobil internet kullanımının, konvansiyonel dizüstü ve masaüstü bilgisayarı kullanımını geçmesi tahmin edilmektedir. Bu zamana kadar bazı özel mobil internet siteleri bu durumla karşı karşıya gelmişlerdir. Fakat sadece standart internet yüzüyle yayın yapan mobil internet sitesi, iki farklı online kampanya sunmaktadır. Gelecekteki Google güncellemeleri, iki ayrı siteden oluşan internet siteleri (mobil site ve normal web sitesi) için bünyesinde yer barındırıyor gibi görünmüyor. Vakit nakittir ve gelecek, zamandan tasarruf ederek nasıl sadece etkileyici değil aynı zamanda çevrim içi kullanıcıları tamamen tatmin etme amacıyla inşa edilen kullanışlı tasarımları ortaya koyma konusu ile yakından ilgili olacaktır. Bu nedenle de çok geç olmadan firmalar Responsive Tasarım ve Mobil Site konularında aksiyon almalıdırlar.

TEK SAYFA TASARIMLAR

Onlarca sayfa üzerine kurulmuş ürün ve hizmet sağlayan internet siteleri artık o eski popülerliğini kaybetmiş durumda. Bu internet siteleri sadece yorucu olmakla kalmıyor, bazen kullanıcıların internet sitenizi terk etmesi ve bir daha da geri gelmemesi için güçlü bir sebep oluşturuyorlar. Gelecekte, internet sitelerinde kaydırma yani tek sayfa site kullanımı, tıklamadan (çok sayfalı internet siteleri) daha fazla popülerliğe sahip olacak. Bunun sebebi ise kullanıcıların, onlara sunacağınız içeriği farklı farklı sayfalar yerine tek bir sayfada görmek istemeleridir ki trend de tek sayfalı site yönünde ilerlemektedir. Çok sayfalı internet sitelerinin daha fazla SEO gücüne sahip gibi görünmelerine rağmen; tasarımdaki evrim, insanlara kaydırma alışkanlığını kazandıran akıllı telefonlar gibi tek sayfada tüm içeriği kullanıcıya aktarma odaklı olacaktır.

HTML5 VİDEO GÖSTERİMİ

Videolardan bahsederken, sitenizin ya da bir nesnenin reklamını yapan videolardan değil, internet sayfalarınızın arka planında oynayabilecek HTML5 videolarından bahsetmekteyiz. Beynimiz görsel olarak sunulan nesneleri, diğer formlardan daha çabuk ve etkili bir şekilde algıladığı için, bu tasarım tekniği sizin düşünce gücünüzü artırabilir ve sunulan hizmetin saniyeler içinde etki etmesini sağlayabilir. HTML sayfalara videoların gömülmesini sağlayan bir çok yöntem bulunmaktadır ve bir çok marka bu web tasarım elementini, kendi tasarımlarında kullanmaktadır.

BASİT, AZ AMA ÖZ İÇERİK

Bir çok tasarım elementinde ve gelişim teknolojisinde meydana gelen evrim ile birlikte, nokta atışı niteliğindeki ve en alt düzeydeki tasarıma duyulan ihtiyaç, tasarımcıyı motive eden ana faktör olmuştur. “Basit Tutun” gibi aptalca bir felsefe biraz saçma gelebilir fakat kullanıcılar uzun süreli bir web tasarımı aramaktadırlar. Bir çok internet sitesinin yenilikçi ve trend tasarım yöntemlerini kullanmasıyla, kullanıcılar zaman içerisinde oldukça güzel şekilde boyutlandırılmış resimlerin olduğu ya da kullanıcıya çok fazla görsel ve bilgi yüklemeyecek içeriklerin bulunduğu internet sitelerini tercih etmeye başlayacaklardır. Bir internet sitesi garip şekillerde yerleştirilmiş karma karışık web tasarım elementlerine sahip olmamalıdır.

Gelecek öngörülemez. Fakat mevcut trendler ve gelişmeler, sonuçlar hakkında tahmin yürütmemizi mümkün kılabilmektedir. Web tasarımının ve gelişiminin yayılma oranı, bizlerin gelecekten daha yenilikçi ve nadir karşılaşılan türden web tasarım fikirleri ile karşılaşmayı beklememize yol açmaktadır.

FACEBOOK İLE YORUMLA

YUKARI