WEB TASARIM

2015 Web Tasarım Trendleri

Ekleyen AHMET AKKÜP

Son birkaç yılda web tasarımı konusunda, önümüzdeki günlerde ne gibi şeylerle karşılaşacağımızı tahmin edemememize yol açan önemli değişikliklerle karşı karşıya kaldık. Şahsen bizim, gelecek yıl web tasarım trendleri ile alakalı bir kaç tahminimiz var.

2015 Web Tasarım Trendleri


YÜKSELEN WEB TASARIM TRENDLERİ

Bugünlerde yükselen çok az sayıda web tasarım trendi bulunuyor. Bu yıl, web tasarım dünyası oldukça ilgi çekici olacağını düşünüyoruz ve bu yılki web tasarım trendleri bazı heyecan verici ve yeni trendlerin ortaya çıkmasına yol açacak.

FLU ARKA PLANLAR

Geçtiğimiz yaz iOS 7 piyasaya sürülünce, tasarımcılar bu gelişmeyi çılgınlar gibi kaynak olarak kullanmaya başladılar. Bunun sonucunda, flu arkaplanların kullanımında büyük bir artış meydana geldi. Buradaki fikir, sizin şu an kullandığınız ara yüzün, bir öncekinin üstüne konulmasıdır. Tuvaletinizdeki ya da banyonuzdaki buzlu camları düşünün. Bu arka planlardan birden çok kullanıldığında oldukça harika görünümlü doğrusal olmayan meyiller ortaya çıktığı için oldukça iyi bir trend.

BASİT ANİMASYON ve EFEKTLER

iOS 7’den sonra yükselişe geçen bir diğer trend de basit animasyonlar oldu diyebiliriz. Bu trendi bazı internet sitelerinde ya da uygulamalarda rahatlıkla görebilirsiniz. Bu animasyonlar, tasarıma kişisellik katan unsurlardır. Ayrıca, bu animasyonları vücut hareketleri esnasında görebilirsiniz. Buna bir örnek, mesajlardaki baloncukları yukarı aşağı hareket ettirdiğinizde baloncukların birbirine çarpması verilebilir. Bir diğer örnek olarak ise tıklatıldığında aktif olan etkinlikleri söyleyebiliriz. Sizler bu etkinliklere tıkladığınızda, aşağı doğru inmektedir. Bu gibi bir çok örnek, yoğun şekilde CSS animasyonları ve geçişleri kullanılarak elde edilebilir.

PASTEL ve GÖZ YORMAYAN RENKLER

Geçtiğimiz yıl boyunca, koyu ve açık renkler, kendi çaplarında isim yaptılar. Fakat, açık ve koyu renk kombinasyonları oldukça fazla kullandılar. Aslında bu trend hakkında konuşurken, sizlerin Google’ı göz önüne getirmenizi istiyoruz. Google’in kullanıcı ara yüzünün çoğunda açık griler ve diğer renkleri kullanılarak, web siteleri oldukça net bir görünüme kavuşturulmuş.

KULLANICI DENEYİMLERİ

Son günlerde bir hayli artan ve yoğun talep alan unsur, kullanıcıların internet sitelerinde edindiği tecrübeler olmaktadır. Biz bunun bu sene içerisinde yükseleceğini düşünüyoruz. İnternet sitelerinde ve uygulamalarda, daha iyi genel tecrübe sunmak için, kullanıcı tecrübesi ve iş stratejisini kombine etme hususunda büyük gelişmeler olmuştur. Bu, iş yeri açısından oldukça parlak ve zekice bir hareket olmaktadır.

DAHA UZUN ve KAPSAMLI İÇERİK, DAHA AZ SAYFA

Son yıllarda yapılan araştırmalar, kullanıcıların tıklama yerine kaydırma hareketini daha sık kullandığını gözler önüne sermiştir. Bu belki de, tek sayfadan oluşan internet sitelerinin ya da blog sayfalarının başarılı olma sebeplerindendir. Hikaye anlatıcılığını kullanıcı deneyimi / kullanıcı tecrübesi ile birleştirdiğinizde, karşınıza uzunca bir sayfa çıkmaktadır. Bizce bu tip internet siteleri, popülerliklerini sürdürmeye devam edecekler. Yanlış anlaşılmasın, bu internet siteleri, internetin en dibine kadar kaydırma sunmak yerine, çoklu sayfa kavramını ortadan kaldıracaklarını düşünüyoruz.

DAHA BÜYÜK FONTLAR

Yazı, internet ortamında da büyük ilgi görmeye devam ediyor. SVG ikon yazı tiplerine artan destek ile birlikte, bu yazı tipleri oldukça popular olmaya başladı. İnternette matbaacılığı düşündüğümüz zaman, tasarımla bütünleşen büyük ama çok büyük yazı tipleri aklımıza geliyor. Bu yazı tipleri büyük, kalın ve güzeller; fakat özellikleri sadece bunlarla sınırlı değil. Ikon yazı tipleri, Iconic konusunda muhteşem olan bazı geliştiriciler tarafından yeniden düzenlendi ve ikonların responsive hale gelmesi sağlandı.

FACEBOOK İLE YORUMLA

YUKARI