MOBİL

Android'e Market Harici Uygulama Yükleme

Ekleyen FEYZULLAH GÜNEŞ

Bu nasıl yapılır videmuzda sizlere Mobil işletim sistemi Android'in uygulama marketi olan Google Play Store harici, uygulama ve oyun yüklemeyi anlatıyoruz.

Android'e Market Harici Uygulama Yükleme


Android işletim sisteminin uygulama kurulum dosyalar (paketleri)ı .apk uzantısına sahip oluyorlar. Nasıl Windows tabanlı bilgisayarlarda .exe uzantısı, MAC tabanlı bilgisayarlarda DMG dosyası varsa, Android işletim sisteminde de .apk uzantılı dosyaları cihazlarımıza kurabiliyoruz.

Oyunları ve programları sadece marketten mi indireceğiz?
Google, yazılım marketi olan Play Store'un dışından uygulama yüklemeyi engellemek için, kaynağı bilinmeyen uygulamaların kurulumunu engelliyor. Böylece korsan yazılımın önüne geçmek için, basit de olsa bir set çekiyor.

Android tabanlı cihazlardaki bu engeli kaldırmak son derece basit. Ayarlardan, bilinmeyen kaynakları yükle kısmına gelip, bu alanı işaretliyoruz. Böylece .apk dosyaları yüklenebilir hale geliyor.

İnternet üzerinden bulabileceğiniz binlerce .apk dosyasından herhangi bir tanesini böylelikle cihazın içerisine atıp, yükleme yapabilirsiniz.

Her uygulama markette yok!
Bu işlemi sadece kırılmış uygulamaları ücretsiz bir şekilde yükleme olarak düşünmeyin. Google Play Store'da bulunmayan ve geliştiriciler tarafından hazırlanmış pek çok uygulamayı cihazınıza böylece kurabileceksiniz.

Yükleme dosyalarını nasıl göreceksiniz?
Her Android tabanlı cihazda, bir dosya gezgini bulunmuyor. Bu yüzden kullandığınız cihaza, bir adet dosya gezgini indirip, cihazınıza attığınız yükleme dosyasını bulup, .apk uzantılı dosyayı cihaza yükleyebilirsiniz.

Dosyayı bulduğunuzda üzerine dokunarak kuruluma geçiyorsunuz. Öte yandan bu tip market harici uygulamaları yüklerken güvenlik konusunda titiz davranmanızı da öneririz. Kurulum ile iligli rehberimizi aşağıdan izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

FACEBOOK İLE YORUMLA

YUKARI